Caretta Caretta – Ogromne żółwie

Żółw Caretta Caretta

Żółw morski Caretta Caretta – gatunek zagrożony

Dziś można go spotkać jedynie w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Żółw Caretta Caretta może osiągnąć wielkość 1,2 metra długości i 100 kg wagi. Samica żółwia składa jaja w nocy, między czerwcem a sierpniem. Od tysiącleci żółwie te żyją między innymi wokół wyspy Zakynthos gdzie udało nam się je obserwować. Obecnie, wskutek rozwijającego się przemysłu turystycznego tracą ostatnie miejsca lęgowe. Zabójcze dla tych pięknych zwierząt są śmieci pozostawione przez bezmyślnych turystów. Szczególnie niebezpieczne są foliowe reklamówki i woreczki. Żółwie mule je ze swoim przysmakiem jakim są meduzy. Niestety po zjedzeni takiej reklamówki giną w męczarniach.

Wiele żółwi ginie również po staranowaniu przez łodzie oraz motorówki. W celu ich ochrony stworzono specjalne akweny, po których pływanie jest zabronione.

Jednym z takich akwenów jest The Marine Park obejmuje okolice Laganas, Keri oraz Gerakas na wyspie Zakynhos.

Więcej o wyspie zakynthos znajdziesz na stronie Zakynthos – rajska strona Grecji

Odwiedzając wyspę Zakynthos możemy wybrać się na zorganizowane rejsy po zatoce w poszukiwaniu Żółwi. Szansa na bliskie spotkanie z tym przesympatycznym gadem są całkiem spore, o ile odwiedzimy wyspę przed szczytem sezonu turystycznego przypadającego na sierpień. Nam udało się go dojrzeć przy okazji rejsu dookoła wyspy.

mały żółw
Mały żółw Caretta Caretta

W celu ochrony żółwi na plażach, które stanowią miejsca lęgowe żółwi, władze wprowadziły pewne ograniczenia turystyczne.

  1. Plaże Zatoki Laganas i Gerakas zamykane są między zachodem a wschodem słońca
  2. Zabrania się wbijania parasoli w piasek w oznaczonych strefach.
  3. Wolontariusze proszą, aby na plaży nie zostawiać śmieci.
  4. Nie należy używać mocnych świateł w pobliżu plaży w nocy.
  5. Na plażę nie wolno wjeżdżać żadnymi pojazdami.
  6. Nie wolno wykopywać gniazd żółwi.
  7. Jeśli zobaczymy wylęgającego się żółwia, natychmiast powinniśmy o tym fakcie powiadomić wolontariuszy. Absolutnie nie wolno pomagać małym żółwiom w wyjściu ze skorupki ani przenosić go do morza.
  8. Nie wolno używać motorówek w Zatoce Laganas.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *