Zakynthos – rajska strona Grecji

Pusta zatoka wraku widziana z góry

Zatoka Wraku – Shipwreck


Zatoka Wraku to plaża, która stała się nie tylko wizytówką wyspy Zakynthos, ale i całej Grecji. Uważana za jedną z najpiękniejszych plaż świata. Myślę, że z taką klasyfikacją zgodzi się każdy, kto stanie nad urwiskiem spoglądając na nią z góry. Aby w pełni w niej zakosztować, musimy zobaczyć ją minimum dwa razy. Zarówno z góry ze specjalnego punktu widokowego, jak i od strony morza. Rejsy do Zatoki Wraku organizowane są niemal z każdego zakątka wyspy.


Punkt widokowy na zatokę znajduje się w północno-zachodniej części wyspy. Prowadzi do niego droga z Volimes lub jadąc od południa z Anafonitria.


Ogromne białe skały kontrastujące z niesamowitym błękitem morza tworzą scenerię, której nie sposób opisać. Takiej barwy morza nie widziałem jeszcze nigdy w życiu. Woda sprawia wrażenie, jak by ktoś wlał do niej atrament i lekko zamieszał. Mieniła się dziesiątkami odcieni błękitu oraz zieleni.


Na pomost widokowy mogą jednocześnie wejść maksymalnie 4 osoby. Nic więc dziwnego, że w godzinach „szczytu” oraz kiedy przyjedzie autokar z wycieczką, potrafią tworzyć się tam kolejki. Powinniśmy mieć to na uwadze, wybierając porę odwiedzin tego miejsca.
I teraz ważna uwaga. To, co widzimy z platformy widokowej to dopiero część widoku, który ma nam do zaoferowania to miejsce. Warto udać się na spacer w prawą stronę. Jeśli odpowiednio się oddalimy, znajdziemy kolejne „dzikie” punkty widokowe pozwalające podejrzeć zatokę w szerszej perspektywie oraz odsłaniające przed nami drugą mniejszą zatokę.

Zatoka Wraku
Plaża dostępna jest jedynie od strony morza.


Wrak statku

Wrak statku
Wrak statku w najsłynniejszej greckiej zatoce


Sam statek wygląda na zdecydowanie starszy, niż jest w rzeczywistości (z góry wydawał się też mniejszy). Według legendy należał on do przemytników papierosów, którzy w czasie jednego z rejsów w 1983 roku zostali zauważeni przez straż przybrzeżną i uciekając przed pościgiem, wpadli na pobliską mieliznę. Co było dalej, możemy się tylko domyślać. Prawdopodobnie ktoś, chcąc pozbyć się problemu i zaoszczędzić na kosztownym holowaniu statku postanowił go wyrzucić na najbliższą plażę.

Zatoka Wraku - plaża
Plaża tylko z daleka wygląda na piaszczystą. W rzeczywistości składają sie na nią sporej wielkości kamyki

Kto by przypuszczał, że w ten sposób stworzy największą atrakcję turystyczną wyspy.
Kąpiel w tej pięknej scenerii jest niesamowitym przeżyciem. Warto spojrzeć w górę i odszukać punkt widokowy ulokowany na szczycie skały. Taki punkt odniesienia uzmysłowi nam potęgę tego miejsca.


Błękitne groty – Przylądek Skinari

Przylądek Skinari jest jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie Zakynthos. To właśnie stąd warto wybrać się na wycieczkę do błękitnych grot. Dojeżdżając do przylądka, droga rozwidla się na dwie strony. W prawo możemy podejść do wspaniałego punktu widokowego z wiatrakami oraz tawerną. Skręcając w lewo, dojedziemy do małego parkingu przy punkcie sprzedaży biletów na rejsy do zatoki wraku oraz błękitnych grot.

Zakynthos - statek
łódź wygląda jakby unosiła się w powietrzu.


Woda w tym miejscu jest niezwykle błękitna, a w połączeniu z białymi skałami, które ją otaczają wręcz bajeczna. Jeśli mamy ochotę na kąpiel, możemy zejść po schodkach na sam dół. Nie mam tam plaży, ale rzeczy bez problemu możemy zostawić na skałach a sami rozkoszować się kąpielą w krystalicznie czystej wodzie.
Charakterystyczną wizytówką przylądka Skinari są dwa wiatraki położone w niedalekiej od siebie odległości. W jednym z nich można nawet wynająć pokój na nocleg.

Sidari - Wiatrak
Jeden z wiatraków na przylądku Skinari


Będąc w tym miejscu polecam wybrać się na rejs łodzią do błękitnych grot. Przepłynięcie pod Skalistym łukiem, oraz wpłynięcie do środka jaskini to ciekawe doznanie i każdy kto odwiedzi Zakynthos powinien je przeżyć 🙂

Sidari - błękitne groty
Fantastyczne łuki skalne
Zakynthos - błękitne groty
Błękitne grotu – Biel skał kontrastuje z błękitem morza – Bajka


Skinari to mim zdaniem najlepsze miejsce na wykupienie rejsu po okolicznych grotach . Po pierwsze z racji ceny (jest taniej niż w Alykes lub Makrigialos). Po drugie łodzie, które wypływają ze Skinari nie są tak duże, jak łodzie pływające na dłuższych dystansach, dlatego też mogą wpływać do większej ilości jaskiń, do których większe jednostki by się nie zmieściły.

Błekitna grota
Woda w grotach ma rzeczywiście kolor błękitny, co na różne sposoby pokazują przewodnicy w łodziach.

Na taki rejs można też wybrać się łodzią ze szklanym dnem. Mamy wtedy możliwość podziwiania również tego, co skrywa się pod powierzchnią morza.


XIGIA – Siarkowa plaża na Zakynthos


Jedna z najpiękniejszych plaż na Zakynthos. Specyfika tej plaży wynika z podwodnych źródeł siarkowych, których ujście znajduje się w pobliżu tego miejsca. Woda nie jest tu tak przejrzysta, jak w innych częściach wyspy, lecz obecność siarki sparwia, że mamy tu do czynienia z naturalnym SPA :-). Wg zapewnień miejscowych woda wspaniale działa na skórę. Uwaga jednak na wszelką biżuterię. Ta pod wpływem siarki może zmienić kolor. Woda na tej plaży jest wyraźnie cieplejsza bliżej dna niż na powierzchni. Zupełnie odwrotnie, niż na wszystkich innych plażach które znamy.

plaża Xigia
Xigia – Czuć tu wyraźnie siarkę 🙂


Sama plaża otoczona jest pięknymi i stromymi skałami. Zamiast piasku, mamy niewielkie białe kamyczki oraz leżaki do wynajęcia. Warto przejść nieco w lewo do małej groty skalnej. Bardziej ambitnym proponuje popłynąć dalej w lewą stronę od plaży. Po przepłynięciu około 300 metrów zobaczymy kolejną – tym razem sporo większą jaskinię oraz niewielką dziką plażę.

Jak dojechać na plażę Xigia


Jadąc od strony Alikanas należy uważać, aby nie skręcić w szutrową drogę przy drewnianym drogowskazie Xigia beach. Aby dotrzeć do właściwej plaży, należy przejechać jeszcze około kilometra i skręcić w prawo.


Alikanas


Niewielka miejscowość turystyczna na wschodnim wybrzeżu Zakynthos. Jej niewątpliwym atutem jest ładna piaszczysta plaża ciągnąca się kilka kilometrów. W miejscowości tej powstaje coraz więcej hoteli i apartamentów, ale mimo to, nie można o niej powiedzieć, że jest tak głośna i oblegana jak Laganas. Mamy tu do dyspozycji liczne tawerny, sklepy oraz wypożyczalnie samochodów i skuterów. Z mojej strony gorąco polecam to miejsce z uwagi na dobre usytuowanie oraz wspaniałą plażę.

Piaszczysta plaża należy do jednej z najpiękniejszych na wyspie. Z racji, że dno opada tutaj delikatnie, jest ona bezpieczna dla dzieci.


Plaża Gerakas – To tu żółwie znoszą jaja


Plaża Gerakas przez wielu uważana jest za najpiękniejszą plażę na wyspie Zakynthos. Swoją doskonałą opinię zawdzięcza nie tylko wspaniałemu piaszczystemu wybrzeżu, ale i żółwiom Caretta Caretta które właśnie na tej plaży składają jaja. Dojeżdżając na sam koniuszek półwyspu Vasilikos, możemy zaparkować samochód na jednym z bezpłatnych parkingów.

Plaża Gerakas na Zakynthos
Woda w zatoce Gerakas jest bardzo czysta oraz ciepła, a dno opada bardzo łagodnie.

W drodze na plażę mijamy posterunek morskiego parku narodowego, który powołany został w celu ochrony zagrożonych wymarciem żółwi Caretta Caretta. Przy stoisku zostaniemy poproszeni o przestrzeganie regulaminu korzystania z plaży.

Po przeczytaniu regulaminu ruszamy już na samą plażę. Tuż przy wejściu możemy wypożyczyć leżaki oraz parasolki. Plaża jest naprawdę duża, a im dalej oddalimy się od wyjścia, tym mnie ludzi. Zgodnie z regulaminem na plaży możemy przebywać do 3 godzin i tylko do zmroku. W czerwcu, kiedy odwiedzaliśmy wyspę, już o 19 wolontariusze prosili o opuszczenie plaży.

Więcej o żółwiach Caretta Caretta przeczytasz tutaj: żółwie Ceratta Ceratta

Po plaży bez ustanku krążą wolontariusze, którzy dbają o zachowywanie należytego porządku. . Główną przyczyną śmierci żółwi jest zjedzenie foliowej reklamówki, która jest przez nie mylona z własnym przysmakiem, jakim są meduzy. Miejmy to na uwadze przebywając na okolicznych plażach.

Udając się na lewo, dojdziemy do ciekawych glinianych formacji oraz nieformalnej nagiej części plaży.
Drewniane osłonki zakładane są w miejsca składowania jaj. Każda taka osłonka opisana jest datą, kiedy jajko zostało złożone oraz terminem przypuszczalnego wyklucia.

Gerakas - zabezpieczenie jaj
W taki sposób chronione są jaja złożone na plaży Gerakas


Dafni – Mniej znana plaża na Zakynthos


Jest jedną z najładniejszych plaż na wyspie. Jej urok wynika zarówno z pięknego usytuowania na półwyspie Vassilikos (południe wyspy), jak i z mniejszej ilości turystów, którzy tu docierają. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że dojazd na tą plażę nie jest łatwy. Musimy pokonać kilka kilometrów wąską, krętą szutrową drogą. Ta trudna droga zostanie jednak wynagrodzona pięknymi widokami oraz wspaniałą plażą.

Plaża Dafni
Plaża Dafni


Plaża Dafni podobnie jak Gerakas leży w obszarze parku i ze względu na ochronę żółwi w niektórych okresach bywa zamknięta.
Piękna piaszczysta plaża rozciąga się na sporym obszarze. Wypoczywając możemy podziwiać wspaniały widok na Marathonisi oraz zatokę Laganas.


Jeśli zawitamy na plażę w porze obiadowej, warto wybrać się do jednej z tawern usytuowanej nad samym morzem. Przed tawernami dla gości rozłożone są darmowe leżak, z których warto skorzystać. Nic tak nie relaksuje jak delektowanie się schłodzonym napojem w tak pięknej scenerii 🙂


Porto Zoro


Niewielka plaża na półwyspie Vassillikos. Warto zrobić sobie tutaj postój w drodze do Gerakas. Na samej plaży tradycyjnie mamy do dyspozycji leżaki i parasole. Cechą charakterystyczną tej plaży są skalne formacje zanurzone w krystalicznie czystej wodzie. W okolicach skał pływa dość sporo różnego rodzaju rybek, dlatego też warto popływać tam z maską i rurką.


Jeśli poczujecie głód, można rozgościć się na tarasie okolicznej tawerny, skąd podziwiać możemy niezwykły kolor wody oraz ozłoconą plażę.

Pływając wśród skał, należy uważać na jeżowce.


Porto Limnionas


Do Porto Limnionas podobnie jak do innych zatoczek na zachodnim wybrzeżu Zakynthos prowadzi bardzo kręta i niekiedy stroma droga, która kończy się sporym parkingiem przy tawernie. Teraz pozostaje jedynie krótki spacer kamienistą dróżką i podziwianie uroku tego wspaniałego miejsca. Przed nami rysuje się zatoka z kryształowo czystą wodą oraz morska jaskinia zachęcająca do głębszego jej zbadania :-).
Muszę tutaj zaznaczyć, że nie znajdziemy tu tradycyjnej piaszczystej plaży (nawet nie ma kamienistej). Do wody wskakuje się wprost ze skał. Jest to idealne miejsce do nurkowania. Moim zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie.


Bardzo żałuję, że na Porto Limnionas dotarliśmy dopiero pod wieczór i nie udało się w pełni zakosztować w urokach tej zatoki. Mieliśmy w planach odwiedzić ta zatokę jeszcze raz, lecz zabrakło nam czasu. Może jeszcze kiedyś będzie okazja 🙂


Porto Vromi – Jedna zatoka, a dwie plaże


Naturalny port z krystalicznie czystą wodą. Tak naprawdę na Porto Vromi składają się dwie zatoczki, które mimo bardzo bliskiego sąsiedztwa nie mają ze sobą połączenia drogą lądową. Do Porto Vromi dojechać możemy zarówno od strony miejscowości Anafonitria, jak i Maries. W zależności, którą drogę wybierzemy, dojedziemy do jednej z dwóch plaż. Niestety, aby dojechać na drugą plażę, która w drodze prostej znajduje się kilkaset metrów dalej, musimy cofnąć się do miasteczka i objechać całe wzgórze (kilkanaście kilometrów).
Na plaże w obu zatoczkach składają się drobne białe kamyczki.


Jeśli chcemy wypożyczyć rowerek wodny i samemu podpłynąć do pobliskich jaskiń powinniśmy udać się na plażę od strony Maries. Plaża ta ma bogatszą ofertę turystyczną oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego.


Keri – Piękne widoki na zachodnie wybrzeże Zakynthos


Półwysep Keri położony jest na południowym zachodzie wyspy Zakynthos. Jadąc samochodem, mijać możemy kilka różnych kierunkowskazów prowadzonych w różne drogi. Musimy się zdecydować, czy chcemy udać się na plażę (Keri Beach), do miasta, czy też w okolicę latarni na punkt widokowy (Keri Lighthouse). Warto nieco pokluczyć po samej wsi Keri z uwagi na nieliczne ocalałe po trzęsieniu ziemi w 1953 roku kamienne budynki. Jadąc samochodem, musimy być przygotowani na ciasne zakręty oraz wąskie uliczki poprowadzone pomiędzy domami.

Półwysep Keri - punkt widokowy
Keri – Jeden z punktów widokowych które trzeba odwiedzić


Wybierając się w kierunku punktu widokowego, warto zatrzymać się na moment przy tawernie z wielką grecką flagą. Flaga ta została wpisana do księgi rekordów Guinness-a jako największa grecka flaga narodowa. Warto również wejść na pomost widokowy przy pobliskiej tawernie, aby zachwycić się widokiem na dwie wspaniałe skały wynurzające się z głębin morskich. Mają nawet swoje imiona: Duża i Mała Myzithra.


Podążając drogą dalej, dojeżdżamy do parkingu. Tutaj za dróżką możemy iść do jednego z wielu miejsc widokowych na wspaniałe klifowe wybrzeże. Widok skalistego wybrzeża opadającego wprost do morza zapiera dech w piersiach. Jest to kolejne miejsce na wyspie, z którego oglądany zachód słońca pozostaje na długo w pamięci.


Plaża w Keri na tle innych plaż na wyspie nie wyróżnia się niczym szczególnym. Na podróż na nią warto się zdecydować, jeśli planujemy wypożyczyć łódź lub skorzystać z któregoś z oferowanych rejsów do pobliskich grot Keri, lub wycieczki na wyspę Marathonissi.


Makrigialos


Niewielka zatoczka z ciekawą kamienistą plażą. W pobliżu po przeciwnej stronie ulicy znajduje się bezpłatny parking, na którym bez większych problemów można zaparkować. Przy samej plaży można wykupić wycieczkę do błękitnych grot, coś moim zdaniem taką wycieczkę lepiej wykupić na przylądku Skinari (zobacz opis powyżej).
Będąc na tej plaży, można wypożyczyć rower wodny i samodzielnie spróbować podpłynąć do pobliskich jaskiń. Uważajcie jednak na stan morza. Przy większych falach taka wyprawa może być utrudniona, a nawet bardzo niebezpieczna.
Plaża w tej zatoce pozbawiona jest niestety piasku. Musimy zadowolić się małymi białymi kamykami. Moim zdaniem, na tle innych plaż na Zakynthos nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Makrigialos na Zakynthos
Publiczna plaża Makrigialos


Kambi – Shiza

Mała wioska na zachodnim wybrzeżu wyspy. Warto się tam wybrać, aby zobaczyć ogromny krzyż oraz wspaniałe widoki na klifowe wybrzeże wyspy Zakynthos. Zachody słońca oglądane z Kambi należą do najpiękniejszych na wyspie. W okolicy funkcjonuje kilka tawern, z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki.

Zakynthos - Kambi - widok na klify
Wspaniałe zachodnie wybrzeże wyspyKomunikacja publiczna na Zakynthos


Komunikacja na wyspie Zakynthos działa bardzo zawodnie. Autobusy kursują według tylko sobie znanych rozkładów jazdy, a połączenia obejmują jedynie większe miejscowości. Bardzo trudno zwiedzanie wyspy opierać jedynie o ten rodzaj transportu. Zdecydowanie bardziej polecam wypożyczenie małego samochodu lub skutera. Da nam to zdecydowanie większą swobodę.
Jeśli zdecydujemy się zwiedzać wyspę autobusem, zapytajcie kierowcy o godziny powrotów. Rozkłady, które wiszą na przystankach, bardzo często są nieaktualne.


Pogoda i klimat Zakynthos


Na wyspie panuje klimat subtropikalny. Jeśli nie zależy wam na niemal 40-stopniowych upałach, na Zakynthos warto wybrać się w maju lub czerwcu, gdy nie jest jeszcze tak gorąco, a roślinność nie jest jeszcze tak spalona słońcem jak w kolejnych miesiącach. Latem temperatury sięgają do ponad 35°C w dzień i aż 22°C nocą. W lecie, szczególnie w sierpniu, deszcze są tu bardzo rzadkie, natomiast dość często wieją północne wiatry.
Wody otaczające wyspę najcieplejsze są w sierpniu i wrześniu. Ich temperatura wynosi średnio 25°C. Kąpać można się już od początku czerwca.


Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *