Okiennik Wielki

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki jest jedną z najciekawszych formacji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Aby tu dotrzeć, powinniście kierować się na miasteczko Skarżyce, a tam szukać polnego parkingu skąd już tylko chwila dzieli Was od przepięknej grupy skał z charakterystycznym naturalnym oknem w górnej części ponad 30-metrowej skały.
Sam otwór imponuje swoim rozmiarem, który wynosi 5 metrów średnicy i 7 metrów głębokości.

Samo obejście skał nie zajmie więcej niż 30 minut, lecz na delektowanie się tym miejscem warto poświęcić nieco więcej czasu.

Po wejściu na łatwo dostępne pierwsze skałki możemy podziwiać przepiękny widok na otaczające nas lasy, miasteczka oraz ostańce. Warto wejść na boczną skałę po prawej stronie, z której możemy podziwiać Okiennik w całej swej okazałości. To właśnie z tego miejsca podziwiać możemy panoramę na okoliczne tereny, a sama skała prezentuje się wyjątkowo okazale.

Okiennik Wielki - widok z góry
Widok ze skał
Okiennik Wielkie - okno
Można podejść naprawdę blisko okna 🙂

Podejście do samego okna jest możliwe, lecz wymaga już nieco więcej odwagi i odpowiedniego obuwia. Polecam też wspiąć się ścieżką po prawej stronie na szczyt skały, aby sam otwór mieć niemal na wyciągnięcie ręki.

Wracając, warto obejść skały dookoła, podziwiając je z dolnej polany. Spacerując wokół masywu, mijać będziemy liczne ściany wspinaczkowe oraz ciekawe szczeliny skalne.

Okiennik Wielki - Widok z dołu
Okiennik widziany z dolnej polanki

Miejsce to jest bardzo popularne wśród osób uprawiających wspinaczkę skałkową. Wytyczonych jest tu kilka tras wspinaczkowych o różnym poziomie trudności, z przewagą tych nieco bardziej wymagających 🙂

Ściany wspinaczkowe - Okiennik Wielki

Okiennik Wielki – Ślady człowieka pierwotnego

Patrząc w przeszłość, Okiennik Wielki już w okresie środkowego paleolitu był schronieniem dla człowieka pierwotnego. Przypuszcza się, że w XII-XIII wieku był siedzibą warowni oraz miejscem zamieszkania zbójców, w tym znanego zbójnika zwanego Malarski. Jak przystało na „dobrego” rozbójnika, łupił bogatych, wspomagając przy tym biednych.

Okiennik Wielki - tablica informacyjna

W jaskini poniżej okna znaleziono narzędzia krzemienne sprzed około 60 tysięcy lat, co jest jednym z najstarszych znalezisk w Polsce.

W okolicy warto odwiedzić również ruiny zamku w Morsku wraz z okolicznymi skałkami.

Nieopodal znajduje się też Okiennik mały, lecz mimo prób dotarcia nie udało nam się znaleźć rozsądnej ścieżki, którą można by przejść z dzieciakami. Jeśli taką znajcie, to dajcie proszę znać w komentarzu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *