Palma de Mallorca – perła Majorki

Majorka - Palma de Mallorca

Palma de Mallorca to stolica wyspy i największe miasto Majorki, jak i całych Balearów. Miasto jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata, jednakże oprócz pięknych plaż, mnóstwa knajp, barów i restauracji, ma nam do zaoferowania znacznie więcej! Palma to królestwo malowniczych patiów, niemal każda bogata rezydencja szczyci się półotwartym podwórzem, gdzie w sezonie dość często odbywają się koncerty i wystawy. Turystów zachwyca nie tylko wspaniała architektura miasta z katedrą La Seu na czele, ale również niezwykły klimat tego miasta. Palma de Mallorca to z jednej strony ogromne miasto, z drugiej nawet w ścisłym centrum znajdziemy plątaniny cichych i niezwykle urodziwych uliczek.

Urokliwe ogrody w Palma de Mallorca
Urokliwe ogrody w Palmie

Plaça Major – główny plac Palma de Mallorca

Sercem miasta oraz wyspy Majorka jest Plaça Major. Otaczają ją liczne restauracje, w większości zastawiona stolikami z parasolami, przy których możemy usiąść i wypić przepyszną kawę mrożoną. Na głównym placu często będziemy mieli także możliwość posłuchania muzyki na żywo i podziwiania przeróżnych ulicznych artystów.
Stare miasto tworzy sieć uliczek, przy których wzniesione są domy z dziedzińcami szlachciców oraz handlarzy. Niesamowita ilość Pałaców oraz muzeów łączy się z lokalnymi sklepami, oraz miejscami przeznaczonymi dla turystów z całego świata.

Majorka - Palma - Placa Major
Palma de Mallorca – Plaça Major

Katedra Le Seu – Perła Majorki


Bez wątpienia największą atrakcją Palmy oraz całej wyspy Majorka jest katedra Le Seu. Wzniesiona w gotyckim stylu świątynia powstała w miejscu, w którym jeszcze w 1229 roku stał meczet. Według lokalnych podań podczas rejsu Jakuba I na Majorkę rozpętała się straszna burza. W lęku przed szalejącym żywiołem poprzysiągł on, że jeżeli przeżyje, zbuduje ogromny kościół na cześć Matki Boskiej. Przeżył i słowa dotrzymał. Budowę rozpoczęto na początku 1230 roku. Proces trwał ponad 400 lat. Katedra jest potężna. Charakteryzuje się powierzchnią 6,6 tysięcy metrów kwadratowych. Świątynia ma 121 metrów długości, 55 metrów szerokości i 44 wysokości. Nawa główna ozdobiona została przepiękną rozetą o średnicy 12 metrów, która składa się z 1236 kawałków kolorowego szkła.

Majorka - Katedra Le Seu
Front katedry Le Seu

Wewnątrz świątyni znajduje się wspaniały żyrandol w kształcie korony cierniowej. To pomysł nikogo innego, jak Atonio Gaudiego. Dziełem tego artysty jest także ceramiczna mozaika w prezbiterium, balustrady przed ołtarzem i oplatające kolumny kandelabry z kutego żelaza.

Wnętrze katedry w Palmie
Majorka – wnętrze katedry

Zamek Bellver


Wspaniały widok na Palmę i okolice zapewnia wizyta w Castell de Bellver z okrągłym dziedzińcem i arkadami. Zamek został wzniesiony w XIV wieku i jest bardzo dobrze zachowany. Od centrum oddalony jest tylko o kilka kilometrów. Podziwiać tu można nie tylko wspaniałe widoki i architekturę, ale również zwiedzić muzeum poświęcone historii miasta.


Banys Arabs – Łaźnia arabska w Palmie

W wielu przewodnikach łaźnie arabskie opisywane są jako obowiązkowy punkt programu. Nas one jednak mocno zawiodły. Łaźnie są dobrze zachowane, lecz jedno nieduże pomieszczenie z łukami moim zdaniem nie zasługuje na aż tak dużą promocję. Większe wrażenie zrobiły ogrody niż same budynki.

Palma de Mallorca - Banys Arabs

Poznaj też inne atrakcyjne miejsca na Majorce. Opisałem je w osobnym wpisie Majorka – Najpiękniejsze plaże oraz miejscówki. Zapraszam do zapoznania się.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *