KRK – wyspa w pięknych odsłonach

Krk Baska - widok na miasto

Wyspa Krk jest największą wyspą zatoki Kvaner i bez wątpienia jedną z ciekawszych. Jest jednocześnie jedną z najłatwiej dostępnych, dlatego też co roku przyciąga amatorów sportów wodnych oraz kąpieli. To właśnie na tej wyspie w miejscowości Baska odnajdziemy jedną z największych plaż chorwackiego Adriatyku. Aby dostać się na wyspę, nie trzeba płynąć promem. W 1980 roku otwarto most łączący wyspę z lądem. Przejazd mostem o długości niemal 1,5 km jest od 2020roku bezpłatny.


Zapraszam do zapoznania się z urokami tej pięknej i urzekającej wyspy.


Baska – Perła wyspy KRK


Niewielka miejscowość turystyczna na południowym krańcu wyspy KRK. Jej niewątpliwym atutem jest wspaniała plaża o długości niemal 2 km. Na plaży w sezonie trzeba się liczyć z dość dużym tłokiem, lecz oddalając się nieco od centrum, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem kawałka wolnej plaży. Sama plaża pokryta jest drobnymi kamykami, a w niektórych miejscach grubym piaskiem. W wodzie po kilku metrach był już tylko piasek. Baska to dobre miejsce na spędzenie wakacji z małymi dziećmi. Przyjazna plaża i łagodnie opadające dno będzie frajdą dla każdego szkraba. Plaża wspaniale prezentuje w towarzystwie majaczących w oddali gór Velebitu. Została wyróżniona błękitną flagą, co świadczy o niezwykłej czystości wód do niej przylegających. Baska to także piękne stare miasto z licznymi wąskimi uliczkami oraz masą sklepików z pamiątkami. Z czystym sumieniem polecam tę miejscowość na dłuższy pobyt.

Baska - stare miasto
Krk - Baska

Stare miasto w Basce jest niezwykle piękne. Wąskie uliczki w połączeniu z ciekawą zabudową stanowią o niezwykłym klimacie tego miejsca.
Wieczorami ożywają uliczki oraz liczne restauracje serwujące zarówno owoce morza, jak i standardowe potrawy przyrządzane często na grillu. W miejscowości nie ma typowych dyskotek, dlatego życie nocne toczy się w tutejszych tawernach.

Baska wieczorową porą
Obok straganów w Basce znajdziecie liczne tawerny i restauracje
Baska - Życie nocne
Baska wieczorową porą

Jedną z atrakcji turystycznych jest akwarium morskie otworzone w piwnicach jednej z agencji wynajmu pokoi. Jeśli lubimy tego typu atrakcje warto się tam wybrać.


Okolice Baski


Moim zdaniem Baska to zdecydowanie najlepsze miejsce na stały pobyt na wyspie KRK. Aby uniknąć tłumów najlepiej odwiedzić ją poza szczytem sezonu przypadającego na przełom lipca i sierpnia. Swoje piękno Zawdzięcza to nie tylko pięknej zabudowie, wspaniałej plaży, ale i obfitującej w atrakcje okolicy.

W zasięgu godzinnego spaceru mamy kilka kościółków, wspaniałe punkty widokowe oraz liczne zatoczki z pięknymi plażami. Będąc w samej Basce warto wybrać się na kilka pieszych wycieczek do pobliskich zatok, wspiąć się na wzgórze do kościółka św. Ivana oraz zawędrować do kościółka św. Łucji. To właśnie w tej świątyni z XI wieku znaleziono słynną stelę z Baski z wyrytymi w kamieniu inskrypcjami w średniowiecznym języku chorwackim – głagolicą. Niestety w tej chwili w kościele znajduje się jedynie kopia tej płyty, ponieważ oryginał został przewieziony do Zagrzebia

Plaża Bunculuka - wyspa KRK
Plaża Bunculuka w okolicach Baski
KRK - kościół św. Łucji
Kościół Św. Łucji
Tablica - sv Luccije
Stela – Jeden z największych zabytków wyspy KRK
Widok z cmentarza nad Baśką
Cmentarz na wzgórzu
Plaża w okolicach Baski
Plaża w okolicach Baski

Vrbnik


Vrbnik to bez wątpienia wyspiarska stolica wina. To właśnie w okolicy Vrbnika dojrzewają słodkie winogrona, z których wytwarzana jest słynna w całym kraju Zlahtina. Spacer po Vrbniku to prawdziwa przyjemność. Przechadzając się labiryntem wąskich uliczek, co rusz natkniemy się na ciekawe miejsca. Jeśli dobrze poszukamy, to znajdziemy najwęższą uliczkę Europy, przydomowe winiarnie oraz leniwe koty wylegujące się na pełnych uroku dziedzińcach. W samym mieście nie ma wiele zabytków, lecz jest „to coś” – klimat, ciasne uliczki i unoszący się w powietrzu swoisty zapach „produkcji wina”. Spędzając czas na wyspie KRK, nie możecie ominąć tego miejsca.

Vrbnik - wąskie uliczki
Vrbnik - dzwonnica
Vrbnik – dzwonnica
Vrbnik - wyspa KRK
Vrbnik słynie z produkcji Wina. Grzech nie skosztować 🙂

KRK – Stara Baska


Stara Baska to niewielka osada położona nieopodal Punatu. Niezwykle senna i spokojna miejscowość kończąca się małym portem z niewielką plażą. Nieopodal miejscowości znajduje się kemping oraz kilka pięknych, choć trudno dostępnych plaż :-). Warto zadać sobie trochę trudu i odwiedzić plaże ulokowane poniżej ulicy prowadzącej do tej miejscowości. Aby się tam dostać, musimy zaparkować samochodem przy ulicy i omijając barierki kierować się wydeptanymi ścieżkami w dół. Mamy tutaj do wyboru kilka mniejszych i większych plaż, na których rzadko kiedy jest tłocznie.
Plaża Oprna w pobliżu Starej Baski

Stara Baska - plaża Oprna
Stara Baska – Plaża Oporna – w sezonie z racji swojego uroku bywa oblegana


Miasto KRK


Stolica wyspy, a zarazem najbogatsze w zabytki miasto w okolicy. Piękne średniowieczne fortyfikacje górujące nad morzem nadają miastu wspaniały klimat. Warto zarezerwować sobie kilka godzin na spacer wśród średniowiecznych murów, kościołów i placów. Dla gości otwarte są niezliczone kawiarnie, stoiska z pamiątkami oraz galerie sztuki. Wrażenie robi górująca nad miastem romańska katedra. Oddalając się nieco od centrum miasta, dotrzemy na niewielką plażę.

Miasto KRK

Kosljun


Košljun to mała wysepka położona zaledwie 200 metrów od Punat. Na wyspie znajduje się jedynie klasztor franciszkanów z XV wieku, który można częściowo zwiedzać. W ramach zespołu klasztornego utworzono muzeum etnograficzne, w którego obrębie oglądać można liczne zbiory przyrodnicze, numizmatyczne, a także stałą ekspozycję sztuki sakralnej. Na wyspę najłatwiej dostać się z portu w Punacie. W sezonie kursują tam taksówki wodne, którymi w ciągu kilku minut dopłyniemy do brzegów wyspy.

Klasztor na wyspie Kosjun
Dziedziniec klasztorny na wyspie Kojun
Wyspa Kosjnun św. Franciszek
Św. Franciszek wita wszystkich odwiedzających wyspę


Wyspa oferuje piękne ścieżki spacerowe wokół klasztoru. Przy każdej z nich ustawiono liczne kapliczki. Niestety my na wyspę popłynęliśmy już ostatnim kursem i podczas spaceru zastał nas już mrok, uniemożliwiając w pełni zakosztować w przyklasztornych ogrodach.

Kosjun - wnętrze kościoła
Kosjun - cmentarz
Urokliwy cmentarz w okolicach klasztoru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *