Korfu – zielona grecka wyspa

Korfu - plaża Afionas

Korfu uznawana jest za najbardziej zieloną grecką wyspę. Położona na morzu Jońskim w niedalekiej odległości od zachodnich brzegów Grecji oraz Albanii. Znana jest z przepięknych krajobrazów, cudownych plaż, oraz licznych mniejszych miejscowości, które składają się na niesamowity klimat tej wyspy. Myślę, że nie ma wielkiej przesady w stwierdzeniu, że to królowa Jońskich wysp. Przygotowałem dla was krótkie podsumowanie miejsc, które warto na wyspie odwiedzić. Wpis niebawem będzie uzupełniony o kolejne pozycje.

Agios Georgios

Agios Georgios
Jedna z najdłuższych plaż na Korfu – Agios Georgios


Niewielka i bardzo spokojna miejscowość w północno zachodniej części Korfu. Wspaniała piaszczysta plaża oraz piękna okolica od lat przyciąga turystów spragnionych odpoczynku z dala od hałaśliwych kurortów, oraz zgiełku dnia codziennego. Polecana zwłaszcza osobom szukającym spokojnego miejsca, ponieważ nie znajdziemy tam typowo wakacyjnych rozrywek ani głośnych dyskotek. Jest tylko kilka tawern oraz małych hoteli. Prawdziwą perłą jest piękna niemal 2-kilometrowa plaża pokryta piaskiem. Piaszczyste dno schodzi łagodnie, co sprawia, że plaża ta jest bardzo przyjazna rodzinom z dziećmi.

Warto wybrać się na spacer w kierunku okolicznych wzgórz. Widoki na zatokę, są naprawdę piękne.


Peroulades


Urocza plaża położona około 5 km na zachód od Sidari. Wąski pas piasku przylega do przepięknych kilkudziesięciometrowych klifów. Warto zakosztować kąpieli w tym miejscu właśnie ze względu na monumentalne skały, które przepięknie prezentują się od strony morza. Jest to również jedno z najpiękniejszych miejsc na Korfu gdzie warto wybrać się na zachód słońca :-). Na górze otwarta jest dość duża tawerna, w której można się posilić w towarzystwie pięknej scenerii.

Peroulades
Plaża pod wysokimi klifami.

Porto Timoni – Plaża w Afionas


Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych plaż na Korfu. Tak naprawdę są to dwie plaże przylegające do pobliskich zatok. Aby się tam dostać, musimy dotrzeć do Afionas skąd za drogowskazem wyruszamy w około 20-minutowy spacer wąską i miejscami gęsto zarośniętą ścieżką. Należy zwrócić uwagę na fakt, że poprowadzone są tam dwa „szlaki” Pierwszy doprowadzi nas na wspaniały punkt widokowy z którego podziwiać możemy z góry opisywane zatoki, drugi na właściwą plażę. My za pierwszym razem pomyliliśmy ścieżki i zamiast na plażę dotarliśmy na punkt widokowy. To była bardzo sympatyczna pomyłka i bez wątpienia nie żałujemy, że tak nam wyszło :-). Chcąc zobaczyć tę plażę, koniecznie musimy ubrać solidniejsze obuwie. Wyprawa w klapkach na miejscami stromej i śliskiej ścieżce może skończyć się nie najmilej.

Porto Timoni
Przepiękna plaża Porto Timoni. A nawet dwie plaże 🙂

Krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli oraz nurkowania. Zdecydowanie polecam popływać w obu zatoczkach z maską – wrażenia z podziwiania głębin niezapomniane 🙂 W szczycie sezony plaże te są chętnie odwiedzane, lecz nie tak tłoczne, jak w najpopularniejszych kurortach turystycznych.


Kanał Miłości – Sidari – Canal D’Amour


Pięknie uformowane formacje skalne, niewielkie klify, a także wyjątkowej urody plaże sprawiają, że Canal D amour to jedna z większych atrakcji wyspy Korfu. Skalny kanion w połączeniu z turkusową wodą robią na odwiedzających wyjątkowe wrażenie. Niewątpliwie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie, lecz musimy też zdawać sobie sprawę, że jednocześnie jedno z najbardziej obleganych. W sezonie bywa tłoczno. Warto jednak zatrzymać się tam na dłużej, popływać wśród skał, wpłynąć do kanału miłości co ma pomóc w miłosnych podbojach, a także dla odważnych przepłynąć jaskinią pod klifem. Zwłaszcza ta ostatnia propozycja dostarcza niesamowitych wrażeń. Polecam.

Korfu - Sidari
Sidari – Kanał Miłości

Korfu – Sidari

Sama miejscowość Sidari położona jest w północnej części wyspy i w niczym nie przypomina sennego greckiego miasteczka. Jeśli szukacie typowo greckiego klimatu, to raczej należy to miejsce omijać szerokim łukiem. Dla miłośników Angielskich i irlandzkich pubów, szybkiego jedzenia i wszelkiego rodzaju imprez będzie to jednak miejsce idealne. Mnie osobiście niczym nie urzekło i skoncentrowałem się na wspomnianych wcześniej formacjach skalnych na obrzeżach miasta.


Przylądek Drastis – Perełka Korfu


Moim zdaniem jest to najpiękniejszy punkt widokowy na wyspie. Podziwiać możemy Wspaniałe formacje sklane wyrastające wprost z morza i tworzące zapierający dech w piersiach spektakl połączenia skał i morza. Jadąc od Sidari na południe wyglądać musimy tabliczki z drogowskazem „Cape Drastic”, aby po kilku kilometrach skręcić w prawo. Początkowo dobra droga przechodzi w drogę gruntową o sporym nachyleniu i wąskich zakrętach. Prowadzi ona do małej „plaży” u podnóża skał. Słowo plaża jest mocno na wyrost, ale o tym za moment.

W drodze na dół obowiązkowo musimy zatrzymać się na niewielkim punkcie widokowym, z którego rozpościera się wspaniała panorama na morzę i wyrastające z niego formacje skalne. Należy uważać, bo przed nami niemal 100 metrowy klif. Jadąc lub idąc dalej, dojedziemy do wspomnianej wcześniej plaży. Tak naprawdę rozłożyć się możemy jedynie na skałach, które przy większych falach bywają zalewane. W ostatnich latach dojście bywa utrudnione z uwagi na zamknięcie drogi przez właścicieli tych terenów.

Przylądek Drastis
Jeden z najpiękniejszych widoków na wyspie Korfu – Przylądek Drastic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *